Chyba lepiej być samemu, ale z drugiej znów strony kiedy ma się tak liczną rodzinę wciąż coś się dzieje. Nie wiadomo co lepsze aby móc z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jest się szczęśliwym :-
Liczniki odwiedzin
Kategorie: Wszystkie | W pigułce. | Wspomnienia. | x
RSS
środa, 30 listopada 2016

Dużo mówimy ostatnio o polityce. I w domu i w pracy. W pracy trafiłam akurat na taki zespół, który jest absolutnie anty-PIS i to mi się podoba, bo przynajmniej w kwestiach polityki nie musimy się przed sobą kryć. Czasem zastanawiam się jednak, jakie przemyślenia kierują ludźmi, którzy jawnie przyznają się do tego, że na wybory nie chodzą i nie głosują ponieważ oni wszyscy tam - wyżej, to jedna wielka klika złodziejska i kto by nie doszedł do stołka to i tak będzie kradł. 

No cóż. Osobiście uważam, że jest to wielce prawdopodobne, chociaż żadnego posła nigdy za rękę ja nie złapałam ;-) Nawet taki szlachetny premier Kanady Justin Trudeau ostatnio miał jakieś nieprzyjemności (szczegółów nie znam, nie doczytałam), ale prezydent Barack Obama pozostawił po sobie bardzo przyjemne wspomnienia. Żadnych afer czy niewyjaśnionych sytuacji. Dla czego u nas w kraju nie może tak być?

Jako lewaczka od lat, moje upodobania polityczne kierowały się zawsze w stronę SLD. Stracili w moich oczach kiedy w strukturach partii nie było widać nikogo innego tylko Leszka. Wszędzie Miller, Miller, Miller. Miałam już dość oglądania jego gęby z tym ironicznym uśmieszkiem i brakiem pomysłów na dobrą Polskę. Nie dopuszczał nikogo z młodych do głosu, a miałam w pewnym momencie nadzieję, że Wojtek Olejniczak wypłynie na szerokie wody polskiej polityki. Była jeszcze Kasia Piekarska, Marek Borowski (SDPL) - to byli ludzie, do których miałam (jako wyborca) zaufanie. Potem pojawił się Palikot i realna szansa oddzielenia państwa od kościoła. Niestety plany nie wyszły, a sam Janusz został zepchnięty na margines. Swoją drogą jego zachowanie spowodowało, że wielu moich znajomych, którzy byli po jego stronie zniesmaczyli się strasznie i szukali dalej swojego kandydata. I pojawiła się Basia Nowacka. Córka zmarłej tragicznie Izabeli Jarugi-Nowackiej, która też jako polityk (działaczka Ligi Kobiet Polskich) była przeze mnie podziwiana. Baśka jest mi bliska światopoglądowo, wiekowo (jest z mojego rocznika) wywodzi się z Ruchu Palikota i sprawuje pieczę nad fundacją imienia swojej matki. Niestety w ostatnich wyborach nie dostała się do Sejmu ponieważ weszła w koalicję Zjednoczona Lewica, która musiała przekroczyć ośmioprocentowy próg wyborczy i niestety nie udało im się to.

Tyle z mojego punktu widzenia. Wracając do nurtującego mnie pytania co myślą ludzie, którzy: albo nie głosują, albo chodzą na wybory i oddają pustą kartkę. Ja wiem, że demokracja to rządy ludu i każdy ma prawo własnym sposobem wyrazić swoje zdanie, ale nie zgadzam się z twierdzeniem, że nie branie udziału w wyborach bo "nie ma na kogo" nie jest przyczyną dojścia do władzy najgorszych szumowin. Tak, tak, piję tu do naszego aktualnego rządu. Ci, których znam, którzy nie głosowali lub oddawali pustą kartkę absolutnie nie mają sobie nic do zarzucenia. A narzekań końca nie widać. PIS be, PIS głupi, rujnuje kraj. Tak właśnie jest, to czemuś człowieku nie głosował? Powtórzę: argument, że nie było na kogo do mnie nie dociera.

Aktualnie mamy tak skonstruowaną sytuację w kraju, że PIS ma i Sejm i Senat i Prezydenta i media publiczne i nie jest w stanie przekazać żadnego słowa złego na temat swoich poczynań. Prokurator Piotrowicz obroni, marszałek Kuchciński zagłuszy, a Prezydent Duduś przyklepie. Pełna propaganda sukcesów obecnej władzy.

Nie myślałam, że dożyję czasów, kiedy będę musiała obawiać się o poziom kształcenia historycznego mojego dziecka, kiedy przez myśl przejdą mi aresztowania za demonstracje nie związane z prorządowymi pomysłami. Dusze się w tej Polsce, a z drugiej strony nie chcę myśleć jak wiele ludzi, że "z tego bajzlu należy spierdalać". Dlaczego uciekać? Zostawić kraj w łapach oszołomów i ich wyborców - buraków/cebulaków, którzy zostali kupieni 500+, 4000+, a zaraz się okaże i że program mieszkanie+ jest cudownym przedsięwzięciem...

8 lat rządów PO nie spełniło moich oczekiwań, ale nie było aż tak źle jak obecnie. Od początku byłam przeciwna przejęciu rządu przez panią Kopacz po wyjeździe do Brukseli Tuska, choć moja blogowa koleżanka mówiła, żeby dać jej szansę. Niestety pani premier nie wykorzystała jej, ale nie naraziła Polski na ruinę jak wspominała Szydełkowa w kampanii. Dziś, przy rządach "brochy" PKB leci na łeb, poziom zadłużenia kraju sięga rubikonu, ale taki szary wyborca PIS tego nie widzi. Widzi tylko to, że wyciągają brudy z czasów PO i pokazują publicznie złodziei. Wszystko co należało do pracy poprzedniego rządu musi być zniszczone w imię zemsty małego, zakompleksionego człowieczka.

Pracuje w instytucji publicznej bezpośrednio związanej z jednym z ministerstw. Nie ukrywam, że boimy się co zastaniemy jutro. Nie wszyscy jednak podzielają mój strach...

Tagi: polityka
08:56, sokramka
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 28 listopada 2016

Wegetarianie proszeni są o przejście do innego wpisu ;-) Będzie dużo mięcha :-D

W piątek zamówiliśmy półtuszkę. Tak brakowało mojemu mężowi mięsa, na którym mógł polegać, że w końcu namówił mnie na zakup świniaczka. Ostatni raz braliśmy półtuszę w 2014 roku. Przyznam szczerze, że jesteśmy trochę zawiedzeni, bo na rachunku widniała cena 8,3x50kg. Równe 50 kg, co może dziwić, bo zazwyczaj trafiają się końcówki w stylu 49.20; 50.60, a my wywazylismy mieso na 41.50 kg. Trochę nas przycięli, ale trudno. Może czas poszukać innego dostawcy mięsa.

Enyłej - od 8.00 do 15.00 ciężko pracowaliśmy, rozprawiając świniaczka na kawałki. Szanowny ma zamarynowane mięso na kiełbachy, ja mam szynkę i karkówkę do pieczenia, a w zamrażarce mielone, żeberka, schab i różne inne dobra. Zrobiliśmy też sami salceson. Wyszedł PYSZNY! Pieprzno - kminkowy, wyrazisty w smaku, bez zbędnego owłosienia (tak jak to czasem zdarza sie w tych sklepowych salcesonach, błe...)

Nawet nasze koty były szczerze zainteresowane produkcją mięsną i nie odstępowały nas na krok. Kotom nie jest wskazane podawanie wieprzowiny, ale my nie mogliśmy się oprzeć i nasze dwa futrzaki dostały kapkę na smaka z pańskiego stołu ;-)

Bycie kotem udomowionym wcale nie pomniejsza jego instynktu łowieckiego :-)piątek, 25 listopada 2016

Mamy takich sąsiadów za płotem, z którymi utrzymujemy dość dobre, koleżeńskie stosunki. Sąsiedzi są w wieku raczej mojego Szanownego (przypominam różnicę wieku między nami - 11 lat), ale rozmawia się z nimi bardzo przyjemnie i nigdy nie mieliśmy żadnych zatargów. Sąsiedzi mają jedno dziecko - dorosłą już pannicę, mieszkającą na stałe poza granicami kraju.

Któregoś dnia przyszło mnie i Szanownemu do głowy, że coś sie musiało stać z Nim. Jego samochód nie stał na podwórku, nie było widać Jego podczas prac ogródkowych, nie On wychodził z psem tylko Ona. Ponieważ On miał pracę w ruchu drogowych, pomyśleliśmy, że dostał jakieś dalsze zlecenie i dlatego Go nie widać. W końcu Szanowny nie wytrzymał i zapytał Jego teściowej (z którą wspólnie mieszkają) co się stało z zięciem? Otrzymał odpowiedź: a poszedł do innej pani...

Moja zaprzyjaźniona blogerka napisała ostatnio o adoratorach, którzy krążą wokół niej, pytajac czy to męski kryzys wieku średniego? ;-) Próbowaliśmy sami analizować sytuację, czy i naszemu sąsiadowi nie odbiła szajba, ale doszliśmy do wniosku (znając Ich życie), że jednak nie.

Nie jestem zwolenniczką utrzymywania związku/małżeństwa na siłę. Ale nie jestem też zwolenniczką rozwodu bez powodu. Bo "tak". To wszystko jest bardzo złożone. Jako DDRR sama miałam zapędy do rozwalenia mojego małżeństwa, które po osobistej analizie jest chyba najlepszym związkiem na świecie i byłam najgorszą i najgłupszą, gdybym podjęła kroki rozwodowe. Co innego moja Mama: Ona była bita, szykanowana, sprawdzana, szkoda słów. Krok ku wolności osobistej to było najlepsze co mogła w swoim krótkim życiu zrobić. I mimo traumy jaką nam rodzice zafundowali, jestem Mamie za ten rozwód wdzięczna.

Ale nie o tym. Nasi sąsiedzi są (jeszcze) małżeństwem od prawie 30 lat. To długi staż. Ale od kilku lat (przynajmniej od czasu kiedy tam mieszkam) nie widziałam, żeby ten związek nazwać "dobrym małżeństwem". Wszędzie chodzili osobno - ona do kościoła sama, on na zakupy sam. W zasadzie tylko w czasie Świąt wyjeżdżali razem, bo zabierali ze sobą teściową/matkę, starszą już osobę. On w ogrodzie zapieprzał jak głupi - koszenie, pielenie, dbanie o tuje. Jej nigdy nawet z grabiami nie widziałam. On przy samochodach od rana do wieczora, w piwnicy, przy piecu, koło domu, rozpalał grilla. Jej nigdy nie widziałam nawet z jedną siatką zakupów, nigdy nie wyszła z psem, nie widziałam, żeby myła okna...

Gwoździem do trumny była opowiedziana kiedyś przez starszą panią historia, że ona im zmienia pościel i każde z nich ma osobną kołdrę. Hmm... uważam, że wykładnią zgodnego małżeństwa/związku jest spanie w jednym łóżku, pod jedną kołdrą. Zawsze można się przytulić, za łapkę złapać, no i innych rzeczy skosztować ;-) Sama wiem po sobie, że jak się wkurzałam na Szanownego to wyciągałam kołdrę z szafy i spałam w przeciwnym do niego kierunku ;-) Taki foch. A u nich foch trwa już od wielu lat. Ale o tym potem.

Któregoś dnia, kiedy miałam dzień urlopu starsza pani zaprosiła mnie na herbatę. Lubię ją, czasem zrobię drobne zakupy (gazetki, jakaś meliska) bo córka nie ma dla niej nigdy czasu. Pani zwierzyła mi się, że zięć wyprowadził się do innej kobiety, że jej córka ma to głęboko w dupie i nie będzie walczyć o męża. Potem zjawił się On. Akurat kończyłam rozmowę i chciałam wychodzić. Sąsiad wziął psa na spacer i odprowadził mnie do bramy. Po drodze miał ogromną potrzebę wygadania się i chyba... wytłumaczenia. Usłyszałam, że zamierzał Ją zostawić już od kilku ładnych lat, ale zawsze było "coś". A to córka szła do komunii, to nie (argumenty Jej - żony), a to córka zdawała maturę, to nie był dobry moment, a to zdawała na studia, to też nie był dobry moment na rozwód. Powiedział mi też, że zawsze miało być tak, jak Ona chciała - wakacje - tylko według jej potrzeb, kredyty - tylko za jej wymaganiami, samochód chciała - kupił jej i wiecznie mało... Katalizatorem stała się w końcu znajomość z kobietą prawie 15 lat młodszą. Wynajmują razem mieszkanie. On zrobił sobie zęby, w dniu spotkania ze mną był ogolony, wypachniony, ładnie ubrany, naprawdę niezłe ciacho jak na faceta po 50.

Znamy ich oboje i wiemy, że coś z tych jego opowieści było prawdą. Choć wiadomo, każdy kij ma dwa końce. Dlatego uważam, że o małżeństwo czy związek dwóch osób muszą dbać obie strony. Wiem to po sobie, że jeśli będzie się za dużo wymagać a za mało dawać, to rusztowanie szybko runie. I nie ma sensu być razem tylko aby być. Albo dla dzieci, albo dla rodziców, marazm w małżeństwie i nuda zabija wszelkie uczucia. Trzeba nauczyć się drugiej drugiej osoby, rozmawiać, pytać o potrzeby. Mój Szanowny jeszcze się tego uczy, bo on w zasadzie żadnych potrzeb większych nie ma, ale też uczymy się siebie wzajemnie.

W sumie to kibicujemy z Szanownym Jemu. Nasz sąsiad to bardzo pracowity człowiek, nie palący, nie pijący, wesoły (teraz bardziej - wcześniej przygaszony). Gdzie tkwi przyczyna rozpadu tego związku - nie nam wnikać. Na pewno źle się działo od lat i przyznam szczerze, że to było widać. To były dwa cienie przemykające obok siebie i oprócz przymusowych, rodzinnych wyjazdów nasi sąsiedzi nic nie robili razem. A to jest przecież bardzo ważne, żeby mimo dbania o własne zainteresowania i spełnianie swoich osobistych potrzeb, być partnerem w codziennym życiu.

czwartek, 24 listopada 2016

Miałam opisać moje pożegnania z samochodem. Jak to w marcu będę płakać za moją Białą Mewą, która niestety nie przejdzie już badań technicznych i musi zostać zutylizowana, albo sprzedana jakiemuś amatorowi. Niestety mój Szanowny nie jest w stanie wkładać w nią ani swoich cennych zdolności (zawodowy mechanik) ani pieniędzy. Nie opłaca się. Trudno. Autobusy też dla ludzi ;-)

Miałam również opisać jakie katusze przechodzę wspólnie z moim Młodym, siedząc nad lekcjami Mani. Pomagamy jej na zmianę w lekcjach. Konkretnie chodzi o język angielski. Ona jest tak odporna na wiedzę językową, a przedmioty typu matematyka i przyroda chwyta w mig. Może to i dobrze, bo ludziom z umysłem ścisłym jest łatwiej, ale język jest obecny na wszystkich etapach edukacji i musi się do niego przekonać.

Miałam również opisać swoje doznania z przeprowadzanych szkoleń w naszym "zakładzie pracy" ;-) miało być opisane jak piorą nam mózgi, jak każą oglądać stare filmy szkoleniowe, które nic dobrego nie wnoszą, jak niczego się nie uczymy, jak nie korzystamy jeszcze z SAPa (a szkolenie trwało 4 dni).

Miałam, ale nie mam czasu.

Nie dość, że poprzychodziły już finanse i planowane zakupy na 2017r. to realizujemy jeszcze dostawy z umów podpisanych w tym roku. A że pracuję w instytucji, w której nie wyciąga się konsekwencji wobec ludzi popełniających błędy, to niestety panuje tu wszechobecny burdel na kółkach w każdej dziedzinie. Ale zadania mamy realizować "na cito".

W międzyczasie skrobię w pracy magisterskiej. Teraz powiedziałam sobie, że nie dam się zaskoczyć upływającym czasem i postaram się skończyć ją szybciej.

13:33, sokramka
Link Komentarze (3) »
środa, 16 listopada 2016

Ile można znieść obelg i szykan? Ile można przyjąć na klatę inwektyw? Wczoraj wieczorem przez drzwi łączące nasz świat ze światem teścia-alkoholika słyszeliśmy potok obelg skierowanych w naszym kierunku. Potem było wydzwanianie chyba do wszystkich kontaktów, jakie dziadek miał w telefonie. Nie rozumiem jak można szczuć własne wnuki na własne dziecko (a ojca tych wnuków). Nie rozumiem jak można opowiadać rzeczy, które nigdy się nie zdarzyły, a urodziły się w przepitym umyśle pijaka.

Wciąż jesteśmy złodziejami, trucicielami, szpiegami (?) i nic w tym zakresie się nie zmieniło. Szanowny jest "pizdą życiową" ja jestem "szmatą", cyniczną i wyrachowaną suką. A już myślałam, że nic gorszego od "kukułczego jaja" mnie nie spotka....

Ojciec nie reagował na pukanie do drzwi, na słowa Szanownego, żeby się uspokoił. Był jak w transie. Potrafi pójść w kilkudniowy cug, a potem jak gdyby nigdy nic wyjechać do swojej narzeczonej na weekend i nie wypić ani kropelki. Nawet piwa.

Wczoraj przemknęło mi przez myśl, żeby się teść w końcu zachlał na śmierć, ale przecież nie można życzyć ludziom najgorszego. Dziś o świcie słyszeliśmy zza drzwi jęki i stęki zapijaczonego, zarzyganego starego dziada. Powiedziałam Szanownemu, że nie będę już witać się z ojcem "cześć tato". Nie zasługuje na to. Będę służbowa mówiąc "dzień dobry panu". Choć pewnie jak ojciec wytrzeźwieje nic nie będzie pamiętał.

Bardzo to boli i czuję się bezradna, zła i sfrustrowana.

Jak długo jeszcze?

Ile się jeszcze nasłuchamy? :-(

 

wtorek, 15 listopada 2016

Wczoraj drugi raz w swojej "karierze" zawodowej skorzystałam z tzw. "żetki" czyli dnia wolnego na  żądanie. Okazało się, że pamięć ludzka jest niestety zgubna oraz "nigdy nie mów nigdy". Zgubiłam dowód osobisty. Żyję na tym świecie 41 lat i pierwszy raz mi się zdarzyło, żebym go posiała. Najgorsze jest to, że jestem przekonana, że zgubiłam w domu, bo okrawkami pamięci wracałam do sytuacji, kiedy musiał mi być potrzebny i ostatnio na pewno wkładałam go na miejsce.

No cóż, teraz stwierdzenie "na pewno" i "jestem przekonana" nabrało innego wymiaru, bowiem należy z rezerwą brać osobiste przekonania. Im jestem starsza tym bardziej nabieram pokory do codziennych sytuacji ;-)

W poniedziałek rano pobiegłam więc do urzędu i zastrzegłam dokument, jednocześnie otrzymałam papier potwierdzający brak dowodu osobistego. Złożyłam tez wniosek o nowy dowód, gdzie uprzednio musiałam prężyć się do aparatu foto, robiąc nowe zdjęcie, na którym chyba każdy wygląda jakby mu groziło 5 lat bez wyroku :-))))

Przy okazji postanowiłam upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i złożyłam wniosek o nowe prawo jazdy. Stare już było dawno nieaktualne ponieważ widniał tam adres zameldowania, z którym już nic nie miałam do czynienia. Przeraziłam się tylko kosztem wymiany prawka: 100 złotych polskich! Matko i córko! Zdzierstwo.

Za ok dwa tygodnie będę miała nowe dwa dokumenty. Mam nadzieję, że moja potrzeba trzymania wszystkiego na miejscu (chwilowo nadszarpnięta) znowu wróci do łask i dowód osobisty będzie już zawsze tam gdzie ma być. (Zapewne za jakiś czas znajdę dokument w jakiejś kieszeni, albo pod którymś z koców ;-))

Potem w domu, już na spokojnie złapałam się za igłę i nitkę. Mam w głowie uszycie czapki bejsbolowej dla małej modelki. Na razie uszyłam dwa prototypy, które i tak wylądowały w koszu na śmieci ;-)

No i z wieści weselszych: Mania ma w końcu swoją gitarę! W sobotę umówiłam się na mieście, aby z portalu olx zakupić córce sprzęt niezbędny do ćwiczeń. Młoda zachwycona, siedziała ostatnie dni w swoim pokoju i brzdąkała nowo poznane melodie. No i dobrze, niech ćwiczy, nie będą jej głupoty do łba wchodziły ;-)

Nowy tydzień, nowe wyzwania, a w sobotę pierwszy egzamin z ostatniego roku akademickiego.

09:18, sokramka
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 07 listopada 2016

Uszytki i dziergadełka są oczywiście z kilku ostatnich tygodni. Kiedy mogę łapię chwilę, żeby złapać szydełko lub siąść do maszyny. Oczywiście musi mi się chcieć. Wczoraj rozmawiałam z Szanownym, że właśnie te chęci i osobista wyobraźnia nie pozwalają nam traktować naszych zainteresowań jako zarobku. Mąż mój buduje meble, dba o ogródek, robi kiełbasy, ale gdyby miał przekopać czyjąś ziemię, nawet za niezłe pieniądze, albo stać 8 godzin w warsztacie i szlifować wciąż te same deski na akord np. do szaf, dostałby szału. Ja mam to samo. Gdybym miała szyć/dziergać wciąż te same torby, szaliki, dywaniki łazienkowe, szybko by mi sie znudziło. A tak zawsze powstanie coś innego - raz spod igły, raz spod szydełka. No i inna sprawa - ja po prostu lubię robić innym prezenty. Nie jestem w stanie wycenić swojej roboty i "kasować" za nią gotówkę ;-)

No to jedziemy:

Wybaczcie, że zamazałam imię chłopca, dla którego jest ten kocyk. To trzeci wnuk mojego Szanownego i chciałabym jak najdłużej zachować anonimowość. W zasadzie można sobie zgadywać: Marek, Darek, Jarek, Sławek, Jacek, o kurcze, ale możliwości!

Zbliża się zima, więc trzeba lalki ubrać w coś cieplejszego ;-) Wełenka była w supermarkecie po 4 zł. za motek i nie mogłam jej się oprzeć. Zasadniczo żadnych materiałów i włóczek nie kupuję - wszystko to pozostałości po mojej Mamie i Teściowej, ale ta włóczka strasznie mi się spodobała!

A i sweterek szykowny ;-) Do kompletu wyszła szara czapka "ala" kaszkiet.

A na taką poważną zimę należy założyć czapę z nausznikami.

Osobiście nie jestem do końca zadowolona z tego tworu, bo mogło wyjść lepiej. Za dużo polaru w środku spowodowało, że czapa jest gruba, brzydko się układa. Muszę opracować inny wykrój i spróbować zmniejszyć nauszniki. A może jakiś pompon na czubku???

Miłego dnia od czubka szyciowo - szydełkowego ;-)Tagi: moje hobby
08:31, sokramka
Link Komentarze (2) »
czwartek, 03 listopada 2016

Po dokonaniu tego wpisu mogę się spodziewać negatywnych komentarzy, ale co mi tam. Do pewnych rzeczy w życiu się dojrzewa, na inne patrzy się po latach ze złamanej perspektywy. Generalnie - człowiek uczy się całe życie, a i tak głupi umiera. I choćby zapierał się przy jednej opinii przez kilkadziesiąt lat, to zapewne po jakimś czasie odmieni mu się w danym temacie.

Będzie o relacjach rodzinnych pomiędzy mną, moim Synem, a moim Bratem.

Kiedyś popełniłam taki wpis, na końcu którego napisałam, że gdybym miała wybierać pomiędzy moim Bratem, a Szanownym, w sytuacji stresowo, powiedzmy, "rozwodowej", wybrałabym Brata. I teraz, z perspektywy czasu wiem, że to było bardzo błędne stwierdzenie.

Zacznę od tego, że robi się ze mnie indywidualistka większa, aniżeli byłam nią do tej pory. Być może sprawiła to obecna praca, w której się spełniam i czuję się dobrze. Nie będę wahać się użyć stwierdzenia, że czasem bywam "ważna-bagażna". Mam tego świadomość. I być może mam inne spojrzenia na wiele spraw. Może są one skrzywione, nie wiem.

Mój Brat nie ma gdzie mieszkać, koczuje u ciotki na wsi, do mnie przyjeżdża na gotowanie sobie obiadów na trzy dni zapasu oraz zostawia brudy do prania, zabiera czyste. Nie mogę go wziąć do siebie, bo po pierwsze: nie przepada za nim mój Szanowny, po drugie: nie mam wystarczająco miejsca na lokatora, a po trzecie i najważniejsze: mój Brat chyba nie chciałby koczować w takim kołchozie.

Mój indywidualizm objawia się ostatnio skierowaną frustracją właśnie w stronę mojego Brata. Nie umniejsza to mojej siostrzanej miłości do niego (bo to w końcu mój rodzony Brat), ale irytowały mnie jego pewne zachowania. Przyjeżdżał około południa, siedział 5-6 godzin, oglądał filmy, korzystał z internetu, pierdział w krzesło. Takie tam... Niby nic, a jednak na dłuższą metę zaczynało to wkurzać. Do tego wtryniał swój nos w moje decyzje remontowe. Ja to widziałam - przynajmniej tak odbierałam - jako krytykę moich wyborów. "te szafki to byle jakie, ale kran do zlewu spoko", "ja bym sobie takich kontaktów nie kupił, najlepsze to te firmy X". Niby nie powinno być to odbierane jako napaść, ale mnie coś trzaskało w środku.

Do tego mam poważne problemy z Pierworodnym. Małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - i tak dalej. Syn mój repetuje ostatnią klasę technikum, w której miał już w tym roku kalendarzowym zdawać maturę. Do wczoraj siedział w domu, pierdział w krzesło i nie zrobił NIC, żeby zrealizować choć część planu ratującego jego dupę. Czekał. Czekał na termin wizyty w poradni, potem czekał na wynik badań, później czekał na decyzję, marnując kilka dobrych miesięcy na znalezienie choćby najmniej płatnej, ale jakiejś pracy. Uciekły mu chęci do zarobkowania, a nawet już w harcerstwie nie udziela się tak jak dawniej. Nie sprząta, rzadko kiedy sobie pierze (ale pierze) i posiada wymagania: "kup mi książkę", "czy dołożysz mi do nowego telefonu?". Pyskuje. Wypomina. Nie szanuje. Drwi. Szydzi. Dokucza siostrze.

W pewnym momencie nie wytrzymałam i pewnego dnia wywołałam awanturę. Wszelkie próby szukania wsparcia u Brata kończą się od pewnego czasu jego stwierdzeniem: "oboje jesteście siebie warci." Fakt. Być może ma rację, ale ja z wychowywania mojej Mamy nie to pamiętam. Nie umywa się rąk, kiedy ktoś ma jakiś problem "bo mnie to nie dotyczy".

Zaraz ktoś mi napisze: "przecież sama kiedyś pisałaś, że nie lubisz jak Ci się Brat wtrąca w wychowanie Twoich dzieci". Tak! Jak się wtrąca - nie lubię. Nie lubię kiedy ktoś wywraca mój system wychowania do góry nogami i podważa mój autorytet. Ale w sytuacji kiedy osobiście zwracam się o poradę/pomoc od "mężczyzny", o zwrócenie uwagi na chamskie zachowanie dwudziestolatka, oczekuję minimalnego wsparcia od Brata. Nawet Szanowny - świadomie odsunięty przeze mnie 15 lat temu od spraw wychowawczych mojego Syna, potrafi więcej włożyć pomocy w problem kiedy go o to poproszę.

Nie wiem czy zrobiłam się zołzowatą jędzą, ważną "panią biurwą", nie wiem czy przekraczamy aktualnie "trudny wiek" mojego Pierworodnego, czy może przechodzimy z Bratem "kryzysy wieku średniego". W każdym razie Brat teraz przyjeżdża na krótko, pod moją nieobecność, robi sobie żarcie, zabiera czyste rzeczy, po czym zmywa się cichaczem. Oczywiście robi to po ustaleniach z Młodym, który musi być obecny w domu, bo inaczej Brat nie wejdzie.

Najgorsze jest to, że oni jako faceci za moimi plecami dogadują się między sobą. Mój Brat i moj Syn. Doskonale to rozumiem. Chyba mam za dużo mężczyzna na metr kwadratowy mojego życia (to tekst Bezcielesnej ;-)) Chociaż ostatnio Szanowny jest moim prawdziwym przyjacielem, partnerem takim, o jakim tylko mogłabym marzyć. Mimo jego wad nabytych i wrodzonych idzie się z nim dogadać na całej linii. Zaczynamy tworzyć taki magiczny team jak kiedyś moja Mama, ja i mój Brat, kiedy byliśmy nastolatkami... Może to czas przemian? Może to czas jakiegoś nowego rozdziału? Wiem jedno - uświadamiam mojego Syna, że trzymać go do starości nie będę i nie będę płakać kiedy w końcu się wyprowadzi na jakieś "swoje". Marzę o tym od jakiegoś dłuższego czasu. Nie rozumiem matek, które na siłę trzymają swoje dorosłe dzieci, bojąc się, nie wiem: o siebie, o swoją samotność? o niesamodzielność dzieci? Każdy musi zderzyć się z rzeczywistością i jej doświadczyć, bo nie ma innej szkoły życia. Nie ma życia bezproblemowego, bezstresowego.

środa, 02 listopada 2016

Długi weekend szybko się skończył, ale i tak pozostaje nadzieja na ekspresowe najbliższe dwa tygodnie ;-)

W sobotę pojechałam na uczelnię, choć fatalnie się czułam. Bolał mnie żołądek i po dwóch zajęciach niestety urwałam się do domu. Potem dowiedziałam się, że wiele nie straciłam. W domu zmuszona zostałam do położenia się do łóżka (czego szczerze nie cierpię - kiedy spać nie trzeba, leżenie jest marnowaniem cennego czasu ;-)) Szanowny zrobił mi gorącej, gorzkiej, czarnej herbaty i podkarmiał kromkami czerstwego chleba. Wieczorem mogłam już wstać na nogi nie odczuwając sensacji żołądkowych.

Niedziela była już dniem "domowym", bo uczelnia nie zaplanowała dla mojego semestru zajęć w tym czasie. 

W poniedziałek Szanowny pojechał ze swoim ojcem na wieś, na groby rodzinne teścia. Mój Pierworodny, jak co roku pojechał na cmentarz uczestniczyć w harcerskiej akcji "znicz". A ja od rana wspólnie z Manią przygotowywałam się na wieczór Halloween. Córka zaprosiła koleżanki, a ja upiekłam palce Baby Jagi oraz babeczki - sowy. Były balony pomalowane markerem w straszne buźki, chipsy, szampan dla dzieci z sokiem malinowym imitującym krew i świetna zabawa. Wśród zabaw było jedzenie donatów zwisających z żyrandola (bez użycia rąk), był konkurs na czas - kto szybciej owinie drugą osobę papierem toaletowym na wzór mumii, były kręgle dyniowe do wieży z rolek papieru toaletowego i kalambury. Oczywiście na samym początku imprezy dziewczyny poszły po osiedlu zbierać cuksy na hasło: "cukierek, albo psikus". Miały już zapamiętane domy i mieszkania z poprzedniego roku, gdzie wiedziały na pewno kto im będzie życzliwy.

A wczoraj ogarnęło mnie totalne lenistwo domowe polegające na tym, że w ogóle nie zdejmowałam piżamy. Co nie znaczy, że nic nie robiłam :-) Pojechanie na cmentarz u mnie w ogóle nie wiąże się z dniem 1 listopada. Nie świętuję, nie kultywuję, jak będę miała wolny przyszły tydzień, to pewnie odwiedzę grób mojej Mamy w sobotę. Nawet nie miałam włączonego telewizora (jak prawie zawsze) i nie widziałam, czy były tłumy czy nie.

W każdym razie cztery dni wolnego minęły tak szybko, że nie zdążyłam mrugnąć ;-) Ale teraz tylko trzy dni pracy, a w przyszłym tygodniu tylko cztery. Fajnie.