Chyba lepiej być samemu, ale z drugiej znów strony kiedy ma się tak liczną rodzinę wciąż coś się dzieje. Nie wiadomo co lepsze aby móc z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że jest się szczęśliwym :-
Liczniki odwiedzin

Wpisy z tagiem: harcerstwo

środa, 29 kwietnia 2015

Parę osób pytało się mnie o różnice pomiędzy ZHP a ZHR. Związane jest to z zainteresowaniem dzieci znajomych samym harcerstwem i wolą przynależności do zgrupowania. Postanowiłam popełnić luźny wpis w temacie jak wyżej.

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który wpłynął na decyzję zapisu mojego Młodego do ZHP było to, że ZHP to organizacja jeszcze przedwojenna, opierająca się na skautingu zainicjowanym przez Roberta Badena-Powella. Do ZHP należy ponad 111 000 osób, do ZHR ok 15 000. ZHR zostało założone przez występujących z ZHP instruktorów z całej Polski w 1989 r. Drugim i bardzo ważnym dla mnie czynnikiem, który dyskwalifikuje ZHR na poczet ZHP jest to, że do ZHP może należeć każdy bez względu na poglądy religijne; katolik, protestant, świadek Jehowy, natomiast w ZHR dominuje katolicyzm.

Nie mam nic przeciwko religii jako takiej, ale staram się omijać instytucje i zgrupowania, w których jedna „właściwa” religia przejmuje front dominujący. W zgrupowaniu Młodego jego nadrzędnym przełożonym jest wyznawca prawosławia. Młody wyraża ateizm. Przysięga może być zakończona frazą „tak mi dopomóż Bóg”, ale nie musi. W ZHR taka fraza jest obligatoryjna.

Przy okazji wyjaśnienie skrótów: ZHP-Związek Harcerstwa Polskiego, ZHR-Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

W zgrupowaniach ZHR są drużyny dziewczęce i chłopięce. W ZHP są drużyny dziewczęce, chłopięce i mieszane. Młody od pierwszej klasy s.p. jako zuch należał do drużyn mieszanych. ZHR niejako „wymusza” postanowienia i prawa zgrupowania. Bycie harcerzem/harcerką ZHR nakazuje życie z prawami drużyny. W ZHP panuje większy liberalizm. Np. harcerze ZHR organizują się często wraz z wyznawcami PIS przy większych świętach kościelnych, państwowych. Członkowie ZHP nie bawią się w takie szopki, pielęgnują terminy własnych świąt (np. święto szczepu) oraz te ważniejsze państwowe. Ale obchodzenie ich odbywa się w ścisłym, kameralnym gronie.

Słyszałam, że żeby zostać instruktorem w ZHR trzeba być katolikiem, natomiast na pewno w ZHP takiego wymogu nie ma.

Dodatkowo ZHP należy do organizacji międzynarodowej WOSM (Światowa Organizacja Ruchu Skautowego) ZHR do niej nie należy.  ZHP należy również do WAGGGS (Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek), gdzie w latach 1928-1950 było członkiem-założycielem. Według statutu misją ZHP jest wychowywanie młodzieży oraz wspieranie rozwoju i charakteru człowieka przez stawianie wyzwań. Związek daje prawo osobistego wyboru swojego systemu wartości.

I jeszcze jedno: umundurowanie ZHP różni się od umundurowania ZHR i jest o wiele tańsze ;)

Wiadomości powyższe uzyskałam od Młodego oraz częściowo z Wikipedii.

Tagi: harcerstwo
15:29, sokramka
Link Komentarze (3) »